Yemlik Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Yetişir?

Yemlik otu faydaları arasında içinde bolca demir bulundurduğu için öncelikle kansızlık sorununa iyi geldiği söylenir. Yemlik Otu A, B2, B6 ve C vitaminleri bakımından zengin bir bitki olmasından dolayı da bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücudu korur.

Başta iç Anadolu bölgesi olmak üzere Marmara ve Karadeniz Bölgesinde yetişen yemlik otu, farklı hava koşullarına uyum sağlar. Sarıçiçekleri olan yemlik otu, çeşidine göre mor ve pembe arası bir renkte de çiçek açabilir.

 

 

Yemlik Otu Yararları
Yemlik Otu Yararları

Yemlik Otu Nedir? Yemlik Otu Nerede Yetişir?

Bahar mevsimi ile beraber kendini gösteren yemlik otu ne işe yarar denir ise bir bitkiden çok daha fazlası denilebilir. Yemlik otu nerede yetişir; dağlarda, çayırlarda ve tarlalarda yetişen bir ot türü olan yemlik, pek çok bölgede yetişir. Dağ yemlik otu, çayır yemlik otu ve tarla yemlik otu şeklinde yetiştiği yere göre 3 çeşidi bulunur.

İç Anadolu bölgesinde çoğunlukla tüketilen bitkinin çiçeği de kökü de kullanılır. Otların padişahı da denilen yemlik otu faydaları arasında A vitamini zenginliği bakımından göz sağlığını desteklemesi bulunur. Gece körlüğü gibi problemlere karşı da  yardımcı olur. Yemlik otu faydaları arasında ayrıca kökünde olan sütümsü madde, tükürük bezlerinin daha fazla çalışmasını sağlar ve ağız kuruluğunu önler.

Yemlik Otu Nerede Yetişir
Yemlik Otu Nerede Yetişir

Yemlik Otu Faydaları Nelerdir?

İçerdiği vitamin ve mineraller ile rahatsızlıklara karşı direnç sağlanmasına yarayan yemlik otu faydaları arasında taze tüketilmesi durumunda sindirim sistemine iyi gelmesi yer alır. Yemlik otu yemekleri arasında taze tüketilmek istenmesi durumunda salatalarda kullanılacağı gibi böreklerde iç harç olarak hazırlanabilir. Yemlik otu yemeği denince yemlik pilavı ve yemlik boranisi akla gelir ayrıca kavrulan otun üzerine yumurta da kırılabilir.

İlginizi Çekebilir >  Hindistancevizi Yağı Ne İşe Yarar? Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu?

Lezzetli bir bitki olması ile yemeklere de ayrı bir tat katan yemlik otunun faydaları arasında en bilineni sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlaması olur. Bitkinin en önemli özelliğin yaprağı, kökü ve çiçeğinde bulunan panzehirden gelir. Yemlik otu yaprağının öz suyu, yılan sokmasına karşı uygulanır. Hamile kalmayı düşünenler de içeriğindeki folik asit sayesinde otu tüketebilir. Bitkinin diğer faydaları da aşağıdaki gibidir:

 1. İştah açıcı bir bitki olmasından dolayı kilo almak isteyen kişilere yardımcı olur.
 2. Kalsiyum ve A vitamini zengini olmasından dolayı kemiklerin güçlenmesini sağlar
 3. B vitamini kaynağı olması sebebi ile saç ve tırnaktaki vitamin eksikliğini giderir, saç ve tırnak kırılmalarını önler.
 4. Açık yaraların hızlıca iyileşmesine sağlar.
 5. Düzenli tüketilmesi durumunda cildin parlak görünmesini sağlar.
 6. Sivilce ve lekelerin geçmesine yardımcı olur
 7. Yüksek lif içermesi ile sindirim sitemini düzenler ve kabızlığa karşı etkisi bulunur
 8. Toksin maddelerin vücuttan çıkarılmasını sağladığı gibi vücutta oluşan fazla suyun da atılmasına yardımcı olur.
 9. Migren ağrısı tedavisinde destek verir


Yemlik otu faydaları arasında ayrıca kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmesi bulunur. Kişinin vücut direncini artırması ile bu hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Bitki ayrıca yüksek tansiyonu dengeler. Yemlik otu, mart ve nisan aylarında bulunur ve bu aylarda pazarlarda satılmaya başlanır. Yemlik otu taze şekilde tüketileceği gibi kavurarak yemeklerde de kullanılabilir.

Yemlik Otu Nedir?
Yemlik Otu Nedir?

Yemlik otu faydaları ve zararları denir ise faydaları saymakla bitmeyeceği gibi bilinen herhangi bir yan etkisi ya da zararı da bulunmaz. Kullanım esnasında yine de aşırıya kaçmadan ölçülü kullanmak gerekir; çünkü faydaları arasında sindirim sisteminden kalp ve damar rahatsızlığın kadar pek çok probleme çare olabilen bitki, aşırı kullanımında da ters etki yaratabilir.


Hamilelik ve emzirme döneminde bitkinin içerdiği folik asitten dolayı tüketimi önerilse de tüketilmeden önce muhakkak doktora danışılması gerekir. Doktora danışılması gereken başka bir husus da ciddi kronik rahatsızlığa sahip olan hastalar olur.

İlginizi Çekebilir >  Melisa Çayı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Yemlik otunun zararları

birkaçı; tansiyon hastaları, diyabet, böbrek ve kalp hastaları olur. Aşırı kullanımında alerjik etkiler de ortaya çıkabilir.

 

One thought on “Yemlik Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Yetişir?

 • Ocak 8, 2021 tarihinde, saat 5:10 pm
  Permalink

  Hi, this is a comment.
  To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
  Commenter avatars come from Gravatar.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir